Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 20°C
Az Bulutlu
İstanbul
20°C
Az Bulutlu
Pts 21°C
Sal 25°C
Çar 26°C
Per 26°C

Ömer Bolat: Cari açıkta tarihi düşüş yaşandı

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Mayıs 2023’teki 60,1 milyar dolar yıllık açığın tarihi düşüşle Ocak 2024’te yıllık 37,5 milyar cari açığa düştüğünü duyurdu.

12 Mart 2024 13:26
8
Ömer Bolat: Cari açıkta tarihi düşüş yaşandı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), ocak ayı verilerini açıkladı.

Bu kapsamda Ticaret Bakanı Ömer Bolat, yaptığı paylaşımla verileri değerlendirdi.

Bolat, ocak ayında cari açıkta tarihi bir düşüş yaşandığını söyledi.

“Cari açık 37,5 milyar dolara geriledi”

Bolat, paylaşımında, “Cari açık, Mayıs 2023’te 60,1 milyar dolar yıllık açıktan Ocak 2024’te yıllık 37,5 milyar dolara geriledi.” dedi.

Bolat’ın yayınladığı yazılı açıklamada şu bilgilere yer verildi:

“2023 yılı Ocak ayında 10,4 milyar dolar olan cari işlemler açığı yüzde 75,5 azalışla, 2024 yılı Ocak ayında 2,6 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir.

Böylelikle 2023 yılı Mayıs ayında 60,1 milyar dolar olarak gerçekleşen yıllıklandırılmış cari işlemler açığı sonraki aylarda 22,6 milyar dolar azalarak 2024 Ocak ayı itibariyle 37,5 milyar dolara gerilemiştir.

2023 yılı Temmuz ayından itibaren yıllıklandırılmış dış ticaret açığı istikrarlı bir biçimde düşmüş ve böylelikle her ay cari işlemler hesabındaki iyileşmeyi desteklemiştir.

2024 yılı Ocak ayında cari açıktaki gerilemede ödemeler dengesi tanımlı dış ticaret açığının yıllık yüzde 64,8 oranında azalarak 4,4 milyar dolar 60,0 93,7 gerçekleşmesi etkili olmuştur.

“Hizmet gelirleri 100 milyar doları aşmıştır”

Hizmet gelirleri 2024 yılı Ocak ayında 40,0 yıllıklandırılmış bazda rekoru yineleyerek 100 milyar doları aşmıştır. Hizmetlerin altında yer alan seyahat gelirleri ise 47,8 20,0 milyar dolara yükselmiştir.

Bakanlığımızca açıklanan geçici dış ticaret 0,0 istatistiklerine göre Şubat ayında dış ticaret açığı yüzde 42,3 oranında azalarak 7 milyar dolar (2023 Şubat: 12,1 milyar dolar) gerçekleşmiştir. Bu kapsamda cari işlemler açığında geçtiğimiz yılın ikinci yarısından itibaren yıllıklandırılmış bazda görülen düşüşün önümüzdeki dönemde devam etmesi beklenmektedir. Cari işlemler hesabında kalıcı iyileşme ile gerekli makroekonomik istikrarı güçlendirmeyi hedefliyoruz.

Ömer Bolat: Cari açıkta tarihi düşüş yaşandı

“Yapısal reformları uygulamaya koymaya kararlıyız”

Ekonomi yönetimi olarak bir yandan makroekonomik çerçeveyi güçlendiren adımlar atarken bir yandan da sürdürülebilirlik esaslı kalıcı bir yatırım iklimi tesis etmeye, verimlilik ve rekabet gücümüzü artıracak yapısal reformları uygulamaya koymaya kararlıyız.

Uygulamış olduğumuz ekonomi politikasının somutlaşan çıktıları içeride ve dışarıda güven vermeye devam etmektedir. Bu çerçevede Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings’in geçen hafta ülke kredi notumuzu yükseltmesi ekonomi programımıza uluslararası ölçekte artan güvenin bir yansımasıdır.

Mal ve hizmet ihracatındaki artışlar, ithalattaki gerileme neticesinde bir taraftan daha dengeli bir ekonomik büyüme kompozisyonu sağlanırken diğer taraftan cari işlemler hesabındaki iyileşmeler makroekonomik istikrarı güçlendirmeye katkı sunmaktadır.”

Ömer Bolat: Cari açıkta tarihi düşüş yaşandı

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.